'; ?> Stefan Treugutt - Mogielnica, Urząd Gminy i Miasta - www.mogielnica.pl
Urząd Gminy i Miasta Mogielnica .:. Plac Rynek 1, 05-640 Mogielnica .:. e-mail: gmina@mogielnica.pl
English version
 Menu:
 Kultura:
 Księga gości:
 Rolnictwo:
 Wolontariat:
 Utrudnienia w ruchu:
Brak utrudnień
 Linki:
Biuletyn Informacji Publicznej
Przetargi - BIP
Oferty inwestycyjne - BIP
Krajowy Rejestr Sądowy
Gmina - portal samorządowy 6latki Przyszlosc Naszych Dzieci
Wolontariat
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
replica watches ukcopy watches
 Sonda:
.

 Inne:
Jesteś 3338055 gościem.
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
"Miłość jest grzechem... jeżeli nie możemy całego życia spędzić z człowiekiem, którego kochamy."
 Styl:

ustaw domyślny

Stefan Treugutt
Stefan Treugutt - z Mogielnicy rodem

"Stefan Treugutt - urodził się 17 kwietnia 1925 roku w Mogielnicy, w rodzinie nauczycielskiej. Był synem Sylweriusza i Janiny Tomassis".
Naukę w szkole średniej zaczął w Drohiczynie nad Bugiem, potem (po1939 roku) kontynuował ją w dziesięcioletniej szkole radzieckiej w Hajnówce. Po wybuchu wojny niemiecko - radzieckiej w 1941 roku, pracował jako robotnik kolejowy w Hajnówce, nauczyciel szkoły we wsi Osmola i pisarz gminy w Baćkach.
Po wojnie ukończył Liceum Humanistyczne w Siemiatyczach oraz studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Równocześnie w latach 1947 - 1951 pracował jako w Gabinecie Filologicznym im. Gabriela Korbuta przy Warszawskim Towarzystwie Naukowym i kierownik literacki teatru Domu Wojska Polskiego.
Po odbyciu aspirantury (przysposobienie do pracy naukowo - dydaktycznej) w Instytucie Badań Literackich w Warszawie, został w nim zatrudniony jako adiunkt w Dziale Literatury Polskiej Epoki Romantyzmu. Był również kierownikiem działu teatralnego w redakcji " Tygodnika Teatralnego", a także współpracownikiem Wszechnicy Radiowej i Telewizji Polskiej.
Doktoryzował się na podstawie pracy "Młodość pisarska Słowackiego" habilitację za rozprawę "Beniowski. Kryzys indywidualizmu romantycznego" (1964 rok). W tym samym roku mianowany został docentem Instytutu Badań Literackich. Był też konsultantem i kierownikiem literackim w Teatrze Polskim. Od 1968 roku prowadził wykłady i seminaria z romantyzmu i literatury współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim.
Stefan Treugutt, to znakomity krytyk teatralny, edytor, historyk literatury romantyzmu, znawca twórczości Juliusza Słowackiego. Działalność twórczą rozpoczął w 1947 roku publicystyki, jako krytyk literacki debiutował w 1949 roku. Jego prace poświęcone twórczości Słowackiego wydano też w języku angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Ponadto rozprawy, artykuły, felietony, szkice, recenzje drukował dotąd prawie w stu czasopismach i periodykach naukowych. "Był także znakomitym recenzentem teatralnym. W okresie kilkunastu lat uprawiania tej działalności opublikował kilkaset recenzji i programów teatralnych. Zmarł w 1991 roku".