'; ?> Seweryn Kapliński - Mogielnica, Urząd Gminy i Miasta - www.mogielnica.pl
Urząd Gminy i Miasta Mogielnica .:. Plac Rynek 1, 05-640 Mogielnica .:. e-mail: gmina@mogielnica.pl
English version
 Menu:
 Kultura:
 Księga gości:
 Rolnictwo:
 Wolontariat:
 Utrudnienia w ruchu:
Brak utrudnień
 Linki:
Biuletyn Informacji Publicznej
Przetargi - BIP
Oferty inwestycyjne - BIP
Krajowy Rejestr Sądowy
Gmina - portal samorządowy 6latki Przyszlosc Naszych Dzieci
Wolontariat
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
replica watches ukcopy watches
 Sonda:
.

 Inne:
Jesteś 3338063 gościem.
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
"Tylko w miłości kompletne zero może być dla kogoś wszystkim." - Jadwiga Rutkowska
 Styl:

ustaw domyślny

Seweryn Kapliński
Seweryn Kapliński - poeta

"Seweryn Kapliński urodził się w 1826 roku w Mogielnicy. Był synem Franciszka i Izabeli z Zagórskich. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Petersburskim osiadł w Warszawie i pracował w administracji Królestwa Polskiego między innymi jako sekretarz IX Departamentu rządzącego Senatu i podpisarz Sądu Apelacyjnego". Uczestniczył w życiu literackim początkowo w Mogielnicy, a później Warszawy, które skupiało się głównie w salonach literackich. Brał udział w tego typu spotkaniach np. u ogromnie płodnej pisarki Seweryny Pruszkowej (1816 - 1905), u pisarzy i redaktorów Pauliny (1815 - 1875) i Augusta (1805 - 1852) Wilkońskich. Zmarł w Warszawie 5 marca 1857 roku.
Skromna ilościowo twórczość poetycka Kaplińskiego jest rozproszona po wielu czasopismach i dotychczas nie została zebrana i wydana w oddzielnym tomie.
Kapliński zaczął swoją działalność literacką od tłumaczenia poezji rosyjskiej. Debiutował w 1841 roku przekładem wiersza rosyjskiego poety Wojciecha Żukowskiego pt. "Śpiewak", który opublikował mając 16 lat w "Bibliotece Warszawskiej", "Dzienniku Warszawskim ", w "Piśmie Zbiorowyrn ", "Dzwonie Literackim" Augusta Wilkońskiego oraz w redagowanych przez Paulinę Wilkońską w poznańskich almanachach: "Wigzarka Literacka"(1853) i "Snopek Literacki" (1857). W "Dzwonie Literackim" (1853) wydrukował szkic powieściowy "Wiejska miłość" oraz wiersze: "Biały kamień", "Do nadwiślańskiej topoli", "Pielgrzymka do Częstochowy", "Sam", "Sonety", "Spojrzenie za siebie", "Światło spadające", "Wyznanie".
Kapliński położył duże zasługi w udostępnieniu polskim widzom dramatów francuskich. Przełożył ponad 20 dramatów francuskich i niemieckich, głównie dla teatrów warszawskich. Do najbardziej znanych i cenionych utworów Kaplińskiego należy wiersz "Na śmierć Chopina".
"Teksty przetłumaczonych dramatów nie były wydane i dotąd pozostają w rękopisach. Kapliński talentu swego nie rozwinął, żył bowiem zbyt krótko, bo zaledwie trzydzieści jeden lat.