'; ?> Mogielnica, Urząd Gminy i Miasta - www.mogielnica.pl
Urząd Gminy i Miasta Mogielnica .:. Plac Rynek 1, 05-640 Mogielnica .:. e-mail: gmina@mogielnica.pl
English version
 Menu:
 Kultura:
 Księga gości:
 Rolnictwo:
 Wolontariat:
 Utrudnienia w ruchu:
Brak utrudnień
 Linki:
Biuletyn Informacji Publicznej
Przetargi - BIP
Oferty inwestycyjne - BIP
Krajowy Rejestr Sądowy
Gmina - portal samorządowy 6latki Przyszlosc Naszych Dzieci
Wolontariat
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
replica watches ukcopy watches
 Sonda:
.

 Inne:
Jesteś 3340076 gościem.
Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
"Gdybyśmy stanęli u kresu naszego losu, zobaczylibyśmy, że często Dobro przybiera postać Zła, ale wciąż jest Dobrem." - Paulo Coelho
 Styl:

ustaw domyślny

Temat: Dożynki Data: 20.08.2004
TO, CO PŁUGIEM ZAORZESZ, TO, CO RĘKĄ ZASIEJESZ, WROŚNIE W TWOJĄ OJCZYZNĘ, WROŚNIE W TWOJĄ NADZIEJĘ
Borowe to miejscowość położona w dolinie rzeki Pilicy w gminie Mogielnica. Powstała na terenie pradziejowego osadnictwa z okresu kultury łużyckiej. Od wielu lat wykopywano tu urny, popielnice dwustożkowe, małe przedmioty z brązu. W źródłach pisanych po raz pierwszy wzmiankowana w XVI w. jako Borowe. Jest to nazwa topograficzna utworzona od przymiotnika borowy (: bór), który określał miejsce położone w borze czy koło boru.
Znajduje się tutaj Publiczna Szkoła Podstawowa, do której uczęszczają dzieci z okolicznych wsi - Borowego, Dziarnowa, Dębnowoli i Małej Wsi. Dyrektorem szkoły jest rodowita borowianka pani Maria Fosiewicz. To dzięki jej zaangażowaniu szkoła od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy przygotowując i organizując uroczystości środowiskowe. Na początku tego roku szkolnego Grono Pedagogiczne postawiło sobie za ambitny cel zorganizowanie, przy współudziale Burmistrza Gminy i Miasta Mogielnica, władz lokalnych, Ochotniczych Straży Pożarnych i Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury-Dożynek Gminnych.
Impreza ta w swoim założeniu miała integrować i aktywizować mieszkańców gminy, okolicznych miejscowości, starszych i młodszych uczestników imprezy oraz zaproszonych gości z władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, oświatowych i związkowych.
Dzień 3 października był wyjątkowy. Mieszkańców okolicznych miejscowości witała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogielnicy. W-śród zaproszonych gości byli: Maria Dziuba - posłanka na sejm RP, Teresa Wójcik - Wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Andrzej Majewski - Przewodniczący Rady Powiatu, Wojciech Kłosiński i Celina Gulina -członkowie Zarządu Powiatu, Stefania Fetraś - radna powiatu Grójec, radni Rady Miejskiej w Mogielnicy, Burmistrz Gminy i Miasta - Sławomir Chmielewski, Maria Cieślikowska - Prezes Zarządu ZNO w Mogielnicy, dyrektorzy szkół, prezesi i komendanci Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Mogielnica. Listy skierowane do organizatorów i uczestników dożynek nadesłali: Bogusław Kowalski - V- ce Marszałek Woj. Mazowieckiego i Zbigniew Kuźmiuk - Poseł z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona przez Proboszcza Parafii Przybyszew Ks. Zbigniewa Godlewskiego. Po mszy świętej uroczyście otwarto nowy wodociąg Otalążka - Dębnowola. Dalej nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Starostowie tegorocznej uroczystości pani Małgorzata Fiuczek z Dębnowoli i pan Stanisław Kaczorek z Dziarnowa przekazali chleb wypieczony z tegorocznych plonów gospodarzom gminy Burmistrzowi Gminy i Miasta Mogielnica panu Sławomirowi Chmielewskiemu i Przewodniczącemu Rady Miejskiej panu Jarosławowi Zawalichowi. Atrakcją imprezy był przemarsz korowodu dożynkowego, który był obrazem życia polskiej wsi od czasów dawniejszych po współczesne
Na wniosek Rady Miejskiej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał honorowe odznaki zasłużonym dla rolnictwa. Otrzymali je: pani Stefania Fetraś, pan Tadeusz Babski i pan Zygmunt Jakubczak. Również na wniosek Rad Sołeckich - Burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica uhonorował wyróżniających się rolników z poszczególnych sołectw.
" Dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża w podziękowaniu rolnikom za ich trud i poświęcenie, aby nie zabrakło chleba w żadnym polskim domu" - takimi słowami rozpoczęły swój występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowem opracowany i przygotowany przez Radę Pedagogiczną.
Słowno - muzyczny spektakl opowiada o życiu i pracy mieszkańców wsi Opowiada także w sposób humorystyczny o perypetiach polskiego rolnika. Starsi i młodsi uczniowie mogli poczuć się na scenie jak prawdziwi artyści. Grupa kolorowych postaci przewija się przez tematycznie udekorowaną scenę, której tłem była zagroda wiejska. Humorystyczne scenki i świetnie wykonane tańce i piosenki wzbudzają aplauz widowni. Duże wrażenie wywarła zabawa " Mało nas" w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego z udziałem niepełnosprawnego kolegi. Schodzących ze sceny, po wykonaniu piosenki finałowej, małych artystów żegnała burza braw.
Wszyscy uczestnicy imprezy mogli spróbować szczęścia w loterii fantowej, która została zorganizowana dzięki hojności sponsorów - głównie mniejszych i większych firm i zakładów pracy oraz indywidualnych ofiarodawców z miejscowości: Dziarnów, Borowe, Dębnowola, Otalążka, Świdno, Michałowice, Stryków, Otaląż, Wólka Gostomska, Mała Wieś, Strupiechów.
W pomieszczeniach budynku Ochotniczej Straży Pożarnej można było obejrzeć wystawę prac plastycznych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach, a na zewnątrz ekspozycję maszyn rolniczych. Zgromadzeni goście dożynkowi mogli wysłuchać pieśni ludowych w wykonaniu mieszkanek Borowego i Dziarnowa oraz z apetytem degustować pieczywo z tegorocznych zbiorów. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną, na której wszyscy uczestnicy mogli świętować udane tegoroczne zbiory. Śpiew, zabawa i taniec łączą nie tylko dzieci. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na takiej uroczystości.

Przygotowały:
Małgorzata Katus i Wanda Fatek
nauczycielki z PSP w Borowem

<< Strona główna

Autor: jaro 01.09.2011 18:15:39
Slepowola jest najlepsza. pazdro.
Autor: Borowe.<3 02.08.2010 22:55:01
Borowe najlepsza wieś <333 taktak

Autor:

Komentarz:

;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak