'; ?> Mogielnica, Urząd Gminy i Miasta - www.mogielnica.pl
Urząd Gminy i Miasta Mogielnica .:. Plac Rynek 1, 05-640 Mogielnica .:. e-mail: gmina@mogielnica.pl
English version
 Menu:
 Kultura:
 Księga gości:
 Rolnictwo:
 Wolontariat:
 Utrudnienia w ruchu:
Brak utrudnień
 Linki:
Biuletyn Informacji Publicznej
Przetargi - BIP
Oferty inwestycyjne - BIP
Krajowy Rejestr Sądowy
Gmina - portal samorządowy 6latki Przyszlosc Naszych Dzieci
Wolontariat
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
replica watches ukcopy watches
 Sonda:
.

 Inne:
Jesteś 3340085 gościem.
Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
"Większość naszych błędów jest bardziej wybaczalna niż środki, którymi staramy się je ukryć." - Francois de Rochefoucauld
 Styl:

ustaw domyślny

Temat: 55-lecie powstania O.S.P w Dylewie Data: 03.07.2003
Aktywna grupa lokalnych patriotów 3 sierpnia 1948r. postanowiła zorganizować jednostkę straży pożarnej. Inicjatorami powstania OSP w Dylewie byli p. p: Lenart Szczepan, Jakubczak Władysław, Jan Marzec, Sałek Adam, Wojciechowski Władysław, Balcerzak Ludwik, Grzegorczyk Wacław, Wojciechowski Jan, Łojszczyk Franciszek, Fatkowski Jan, Bąk Józef, Sobczyk Henryk, Lipiec Szczepan,i inni. Z grupy tej powołano zarząd - prezesem został Lenart Szczepan, v-ce prezesem Jan Marzec, sekretarzem Adam Sałekl, skarbnikiem Ludwik Balcerzak.
W początkowych latach działalności wyremontowano starą szopę, przerabiając ją na remizę strażacką, która usytuowana była w miejscu obecnej Kaplicy. Zakupiono sprzęt strażacki, to jest: wóz strażacki z ręczną pompą, umundurowanie, czapki i toporki. W międzyczasie część druhów rezygnowała z uczestnictwa w zarządzie OSP, na ich miejsce powołano nowych piastujących funkcje prezesów w osobach: druh Piotr Figurski, druh Jakub Kucharczyk i obecny druh Balcerzak Jan pełniący tę funkcję od ponad 25 lat. Stanowisko Komendanta na przestrzeni tych 55 lat pełnili druhowie: Bąk Józef, Gniadzik Jan, Walkiewicz Stanisław i ponownie Łojszczyk Wiesław pełniący tę funkcję do chwili obecnej. Obok aktywnie działających zarządów, swoją postawą "czynnego ochotnika strażaka" wyróżniali się druhowie: Omen Władysław Balcerzak Józef, Balcerzak Jan, Balcerzak Stanisław, Sobieraj Marian, Walkiewicz Wacław, Wojciechowski Jan i Stanisław.
Zaangażowanie druhów strażaków zaowocowało wybudowaniem obecnej strażnicy OSP. Budowę rozpoczęto w 1968r. Od podstaw, bez sprzętu, urządzeń i pieniędzy. W kronice istnieją zapisy, że pieniądze zorganizowano poprzez wynajem starego budynku na uroczystości rodzinne i zabawy oraz dzięki wsparciu finansowemu z Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mogielnicy, od władz powiatowych oraz z darowizn osób prywatnych. Bez tej pomocy finansowej budowa przeciągnęłaby się z pewnością o kilka lat. Otwarcie strażnicy odbyło się 7 czerwca 1970r. Przez lata remiza służyła miejscowej społeczności do urządzania imprez rodzinnych, licznych zabaw publicznych, z których dochody wykorzystano na budowę i remonty dróg lokalnych, oraz na potrzeby Komitetu Rodzicielskiego w Szkole Podstawowej w Sielcu. Po objęciu przez druha Benedykta Jakubczaka stanowiska radnego, Ochotnicza Straż Pożarna zdobyła środki na remont i modernizację budynku. W ostatnich latach przybyło wielu nowych i młodych ochotników - strażaków. Powołano nowe władze OSP, które prężnie i skutecznie działają do dnia obecnego. W skład zarządu obecnie wchodzą: prezes - Jan Balcerzak, v-ce Prezes - Zygmunt Jakubczak, komendant - Wiesław Łojszczyk , sekretarz - Jacek Marzec, skarbnik - Benedykt Jakubczak oraz komisja rewizyjna w składzie: przewodniczący Witold Jan oraz członkowie Omen Józef i Łojszczyk Andrzej. Dzięki aktywności obecnego zarządu, inicjatywie i pomocy naszego rodaka pułkownika Ryszarda Jakubczaka byliśmy świadkami przekazania przez Ministerstwo Obrony Narodowej naszej jednostce, bojowego samochodu strażackiego - STAR 244, ponadto przy pomocy obecnego burmistrza Sławomira Chmielewskiego i władz gminnych, jednostka została w znacznym stopniu wyposażona, umundurowana i uzupełniona w sprzęt bojowy. Przejawem aktywności i zaangażowania zarządu oraz innych druhów była uroczystość poświęcenia i przekazania w dniu 3 VIII 2003r. sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylewie.

<< Strona główna

Autor:

Komentarz:

;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak