'; ?> Mogielnica, Urząd Gminy i Miasta - www.mogielnica.pl
Urząd Gminy i Miasta Mogielnica .:. Plac Rynek 1, 05-640 Mogielnica .:. e-mail: gmina@mogielnica.pl
English version
 Menu:
 Kultura:
 Księga gości:
 Rolnictwo:
 Wolontariat:
 Utrudnienia w ruchu:
Brak utrudnień
 Linki:
Biuletyn Informacji Publicznej
Przetargi - BIP
Oferty inwestycyjne - BIP
Krajowy Rejestr Sądowy
Gmina - portal samorządowy 6latki Przyszlosc Naszych Dzieci
Wolontariat
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
replica watches ukcopy watches
 Sonda:
.

 Inne:
Jesteś 3340061 gościem.
Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
"Łzy nie są oznaką naszej słabości, ale dowodem na to, że nasze serce nie wyschło i nie stało się pustynią..."
 Styl:

ustaw domyślny

Temat: "Stop kradzieżom samochodów" Data: 28.03.2011

W związku z ogłoszeniem Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu o naborze osób bezrobotnych do pracy w ramach projektu „Aktywność drogą do sukcesu” Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy zaprasza osoby zainteresowane odbyciem 6-miesiecznego stażu do zgłoszenia się w terminie do 4 kwietnia br. do referatu organizacyjnego (p. Karolina Sadkowska tel. 48-6635149 w. 27). Projekt skierowany jest do osób będących w szczególnej sytuacji:
- osoby do 25 roku życia
- osoby powyżej 50 roku życia
- osoby długotrwale bezrobotne

Dlatego też wychodząc naprzeciw postawionym oczekiwaniom społecznym Policja postanowiła  skumulować wszelkie przedsięwzięcia podejmowane na terenie całego województwa mazowieckiego  w obrębie przestępstwa kradzieży samochodów i przeprowadzić kampanię „Stop kradzieżom samochodów” , mającą na celu zmniejszenie liczby kradzieży samochodów na terenie garnizonu. Grójeccy policjanci biorąc czynny udział w kampanii mają dla Państwa kilka cennych rad :
Samochody kradzione są: na konkretne zamówienie, na części – części ze skradzionych samochodów trafiają zwykle na giełdy, do komisów i warsztatów, czasami są wywożone za granicę, do odmładzania wraków – czyli kupowanie wraków samochodów kwalifikujący się na złom i kradzież odpowiedniego samochodu, który posłuży do odmłodzenia złomu, dla wymuszania haraczu ,do popełniania innych przestępstw – np. mające na celu wyłudzenie ubezpieczenia.
Metody kradzieży samochodów i sposoby ich uniknięcia:
Ktoś lekko stuknął Twój samochód – Metoda „NA STŁUCZKĘ”
Kierowca jest wyprzedzany przez samochód, który po chwili gwałtownie hamuje. Z tyłu lekko uderza w niego jadący za nim pojazd – dochodzi do stłuczki. Zazwyczaj zaskoczony sytuacją kierowca, nie wyciągając kluczyków ze stacyjki, wyskakuje z samochodu, by sprawdzić co się stało – na to czekają złodzieje. Jeden ze sprawców błyskawicznie wsiada do samochodu i ucieka. Istnieją również dwa inne sposoby, gdzie napastnicy używają siły fizycznej wobec kierowcy. Pierwszy polega na zajechaniu drogi z obydwu stron i wyciągnięciu kierowcy z auta w celu odjechania skradzionym w ten sposób samochodem. Drugi wykorzystuje zatrzymanie się na czerwonym świetle i analogicznie zakłada dalsze takie samo postępowanie sprawców.
Jak się zachować?
• Jeżeli ma to miejsce w okolicy, gdzie nie ma ludzi - i czujesz, że nie jest to zwyczajny wypadek – nie ryzykuj – uciekaj, zwłaszcza jeżeli w samochodzie, który spowodował kolizję, jest więcej niż jedna osoba i towarzyszy im jeszcze jeden pojazd. Zapamiętaj numer rejestracyjny samochodu. Jeżeli masz telefon komórkowy skontaktuj się z Policją i poinformuj o całym zdarzeniu. W żadnym wypadku nie opuszczaj samochodu. Nie wyłączaj silnika, zablokuj drzwi. W miarę możliwości nie pozwól, by napastnicy zajechali Ci drogę. Jeden może udawać stłuczkę a drugi zablokować Ci samochód swoim pojazdem.
• Jeżeli jest to miejsce, w którym jest dużo ludzi - spokojnie gasisz silnik, zaciągasz ręczny hamulec, włączasz światła awaryjne, wyjmujesz kluczyki ze stacyjki, chowasz kluczyki, włączasz blokady i zabezpieczenia które posiadasz, wychodzisz z samochodu i zamykasz go. Przed wyjściem oceniasz sytuację, czy opuszczając samochód nie będziesz ofiarą napaści. Możliwe, że napastnik szybko wyjdzie ze swojego samochodu i będzie czekał na moment, w którym Ty otworzysz swoje drzwi. Możliwa jest też sytuacja, gdy inny będzie udawał przechodnia, który wyolbrzymia Twoje straty. Gdy Ty wyjdziesz, on zamieni się w agresora.
Ktoś przebił oponę w twoim samochodzie – Metoda „NA KOŁO”
Kierowca jest obserwowany przez złodziei, w celu stwierdzenia jakie wartościowe przedmioty posiada przy sobie, np. duża ilość pieniędzy pobrana z banku, sprzęt komputerowy, itd. Jeżeli będzie to mienie znacznej wartości sprawcy przebijają jedną z opon w celu wymuszenia jej wymiany. Następnie w zależności od tego co ma się stać ich łupem okradają kierowcę z pozostawionych w samochodzie cennych rzeczy, podczas wymiany koła, gdy nie zwraca on uwagi na to, co dzieje się po drugiej stronie jego auta. W drugim przypadku, gdy przedmiotem kradzieży będzie auto sprawcy poczekają, aż kierowca odjedzie z parkingu, następnie jako "życzliwi" uczestnicy ruchu pokażą, że w jego samochodzie została przebita opona i wymaga to opuszczenia samochodu, do którego niepostrzeżenie wsiądą i odjadą.
Jak się zachować?
• Jeżeli obawiasz się, że coś może być „nie tak” z samochodem, podjedź na najbliższą stację benzynową, strzeżony parking, zatrzymaj się koło radiowozu policyjnego. Przed wyjściem z samochodu wyłącz silnik, włącz immobilizer, załóż posiadane blokady, wyjdź z samochodu i zamknij drzwi. Jeżeli masz kieszenie zapinane na zamki czy guziki, schowaj klucze do kieszeni i dopiero zobacz czy coś się stało. Złodzieje zatrudniają nawet kilkuletnie dzieci, które mają za zadanie odwrócić Twoją uwagę od rzeczywistego niebezpieczeństwa. Przechodzący przed maską Twojego samochodu w ostatniej chwili mężczyzna / kobieta / dziecko i pokazujący Ci prawą stronę samochodu z wyrazem przestrachu na twarzy może być złodziejem. Możesz spotkać się z sytuacją, gdy bawiące się na poboczu dzieci pokażą Ci coś, następnie parę kilometrów dalej ktoś znów będzie Ci coś pokazywał, itd. Możesz się spodziewać, że jest to zorganizowana grupa złodziei, która ma na celu spowodowanie zatrzymania Cię na drodze i dokonanie rabunku.
• Jeżeli Twoja opona została przebita dokładnie wtedy, gdy wypłaciłeś znaczną sumę pieniędzy z banku, bądź bankomatu, musisz zachować szczególną uwagę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to jeden z wybiegów, które mają na celu wyciągnięcie cię z samochodu, Złodzieje obserwowali Cię kiedy podejmowałeś gotówkę. Ponieważ stałeś się dla nich atrakcyjną „zdobyczą” przebili oponę w Twoim samochodzie. Dlatego po przyjściu do pojazdu w pierwszej kolejności rozejrzyj się czy przypadkiem w pobliżu nie widzisz kogoś podejrzanego, zwróć szczególną uwagę na osoby, które chcą za wszelką cenę Ci pomóc. Jeżeli zauważysz podejrzanych nieznajomych, lepiej zaczekać i nie wysiadać z samochodu. Dalsza, ciągła obserwacja Ciebie może stać się wyznacznikiem do powiadomienia Policji o zaistniałej sytuacji.
Kilka porad, które mamy nadzieję, że ustrzegą Cię przed kradzieżą Twojego samochodu
- W miarę możliwości korzystaj z parkingów strzeżonych, a nocą unikaj postoju i parkowania w miejscach nieoświetlonych.
- Nie zostawiaj nigdy w samochodzie dokumentów zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej pojazdu. Firma ubezpieczeniowa ma prawo do odmowy wypłacenia odszkodowania.
- Nie zostawiaj w samochodzie nic wartościowego (telefon, torebka, laptop) na widoku, nawet na „pięć minut”. Jeśli musisz zostawić coś w aucie, to tylko w bagażniku .
- Nie zostawiaj w samochodzie nawet na chwilę kluczyków w stacyjce.
-  Jeśli w samochodzie nie masz radia zamontowanego na stałe, pamiętaj o każdorazowym wyjęciu panela przedniego radia przed opuszczeniem pojazdu.
- Zabierz ze sobą odbiornik GPS, a także zdejmij uchwyt od niego.
- Zdemontuj i schowaj antenę CB.
- Zamykaj drzwi i okna za każdym razem, gdy opuszczasz samochód.
- Kluczyki zawsze zabieraj ze sobą nawet, jeśli samochód pozostawisz w garażu.
- Zamykaj wszystkie drzwi po wejściu do samochodu - częste są przypadki napadów np. w czasie oczekiwania na zielone światło.
- Zainwestuj w oznakowanie samochodu. Mało który złodziej pokusi się na tak zabezpieczone auto - oznaczone części są dla niego nieprzydatne.
- Zamontuj urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą: autoalarmy, immobilizery z funkcja antynapadową, systemy lokalizacji pojazdu GPS, itp. Używaj ich zawsze, gdy opuszczasz pojazd.
- Montuj urządzenia alarmowe w zakładach wysokiego zaufania. Producenci często wskazują zakłady, do których mają zaufanie.
- Noś osobno kluczyk od stacyjki, pilota, alarmu i immobilizera. Sensownym jest dorobienie klucza, który nie będzie pasował do Twojej stacyjki i przyczepienie go do pilota. Często złodzieje wykradają klucz od samochodu. Jeżeli w innej kieszeni masz klucz od stacyjki i w innej pilot od alarmu a w głowie kod od immobilizera, to ryzyko kradzieży maleje.
- Podjeżdżając pod dom lub garaż rozejrzyj się, czy wokół nie dzieje się coś podejrzanego. Być może złodzieje czają się gdzieś w pobliżu, chcąc odebrać Ci samochód. Jeżeli zauważysz podejrzanych nieznajomych, lepiej zaczekać i nie wysiadać, a nawet odjechać i powiadomić kogoś o zdarzeniu, kto pomoże Ci w dotarciu do domu.

 

<< Strona główna

Autor: kierowca 30.03.2011 18:37:08
Ciekawe i dobre rady.
Szkoda tylko że niewykonalne. Jeśli ktoś się do nich stosuje to musi być totalnym wariatem, lub bać się do tego stopnia że nie wychodzi z domu (to po co mu te rady?).
Może lepiej niech policja zajmie skutecznym łapaniem przestępców a nie wlepianiem mandatów i pisaniem złotych rad.

Autor:

Komentarz:

;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak